Logo
(Po-Pá, 9-16 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Co je technologie VG u svodičů přepětí CITEL
Co je technologie VG u svodičů přepětí CITEL

U objektů vybavených vnějšími ochranami proti úderu blesku (hromosvody) je použití svodičů přepětí typu 1 na vstupu elektrických instalací více než žádoucí (některé evropské normy už v současné době striktně předepisují povinné použití těchto svodičů přepětí). V současné době jsou již dostupné svodiče přepětí nové koncepce, které se vyznačují vysokou spolehlivostí a dlouhou životností.

Přepěťové ochrany typu 1 pro sítě nn

Svodiče přepětí typu 1 jsou charakterizovány tím, že musejí podle příslušných norem odolat impulznímu bleskovému proudu – vlně 10/350 μs, která představuje bleskový proud při přímém úderu blesku. Z tohoto důvodu musejí být tyto svodiče přepětí extrémně výkonné, aby byly schopny svést impulzní bleskový proud s velmi vysokou energií.

Současné běžné technologie

Aby bylo možné vyhovět požadavkům na takto vysoký výkon, jsou běžně používané technologie založeny buď:

  • na bázi jiskřiště – s vysokou kapacitou svedení bleskových proudů, které se však vyznačují tzv. následným proudem (s amplitudou proudu, která se blíží zkratovému proudu); tento následný proud namáhá jak elektrické vedení, tak negativně ovlivňuje kontinuitu funkce následně zapojených elektrických přístrojů (dochází ke krátkodobému poklesu či výpadku napájecího napětí), nebo
  • na sdružení výkonných varistorů – bez následných proudů jako v prvním případě a s dostatečnou kapacitou svedení bleskových proudů; varistory se však vyznačují propustnými proudy (nemají galvanickou izolaci) a nižší odolností proti stárnutí (především v případě vyšší provozní teploty či vlhkosti nebo v případě opakovaných napěťových špiček). 

Nová technologie VG

Na současném trhu jsou již delší dobu k dispozici svodiče přepětí s novou technologií – tzv. technologií VG, která v sobě spojuje vysokou výkonnost speciálního plynem plněného jiskřiště a vysoce výkonného varistoru a která přináší řadu výhod oproti stávajícímu řešení:

  • velmi dobrá úroveň ochranné napěťové hladiny (Up = 1,5 kV) – přepěťová ochrana s  technologií VG se chová stejně jako spojení jednoho klasického svodiče přepětí typu 1 a jednoho klasického svodiče přepětí typu 2,
  • vysoká úroveň impulzního bleskového proudu (Iimp) – až 25 kA při 10/350 μs,
  • žádný následný proud – snížení rizik ztráty nebo degradace napájecího napětí (mikrovýpadky) při zafungování přepěťové ochrany,
  • vysoká odolnost proti tzv. dočasným (krátkodobým) přepětím, tzv. TOV; při tomto druhu přepětí nedojde k poškození svodiče přepětí.

Poznámka: TOV (z anglického Temporary Over Voltage) – dočasné (krátkodobé) nepříliš velké přepětí, trvající však dlouhou dobu (ms až sekundy) a mající za následek zničení běžných přepěťových ochran z důvodu jejich přehřátí. Společnost CITEL díky svému know-how ve vývoji a výrobě plynem plněných jiskřišť tuto inovativní VG technologii vyvinula a patentovala a používá ji i u svých svodičů přepětí typu 1+2, resp. 1+2+3.

Svodiče přepětí typu 1+2, resp. 1+2+3: nové řady DS 130R a DS 130VG

CITEL, francouzský výrobce, který se už od roku 1937 zabývá ochranou proti přepětím, vám představuje své nové výrobky: svodiče přepětí řady DS 130R a řady DS 130VG. Jedná se o svodiče přepětí určené pro sítě nn.

Kombinovaný svodič přepětí CITEL DS134RS-230/G

Tyto kombinované svodiče přepětí typu 1+2 s montáží na DIN lištu se instalují na vstupu do jednofázových nebo třífázových elektrických instalací, tj. v hlavních rozváděčích objektů, které jsou opatřeny vnější ochranou proti blesku. Jsou koncipovány pro impulzní bleskový proud (Iimp) 12,5 kA a mají kompaktní provedení (jejich šířka je poloviční ve srovnání s tradičními přepěťovými ochranami). Tyto svodiče přepětí jsou nabízeny ve dvojím provedení, a to jako řada svodičů přepětí DS 130R na bázi vysoce výkonných varistorů a řada svodičů přepětí DS 130VG vycházející z technologie VG (patentovaná technologie CITEL), která zaručuje optimální ochrannou úroveň současně s maximální životností. Jejich zvýšená účinnost, jakožto kombinovaného svodiče typu 1+2, resp. 1+2+3, znamená, že odpadá nutnost použití dalšího doplňkového svodiče přepětí typu 2 a případně i 3. Tím se snižují náklady na elektrickou instalaci i rozměry rozváděče.

Kombinovaný svodič přepětí CITEL DS134VGS-230/G

Tyto svodiče přepětí zaručují uživateli maximum bezpečnosti a jsou plně ve shodě se všemi příslušnými normami. Uvedené svodiče přepětí obsahují speciální odpojovací zařízení pro bezpečné odpojení od sítě v případě poruchy. Svodiče přepětí jsou vybaveny výstražným terčíkem signalizujícím stav svodiče přepětí (resp. poruchu svodiče přepětí při úderu extrémně silného blesku přesahujícího povolené parametry svodiče) i kontaktem dálkové signalizace poruchy.


Svodiče přepětí se dodávají jako jedno- až čtyřpólové a rovněž v zapojení 1+1 a 3+1. Díky provedení  těchto svodičů s výměnnými moduly je zajištěna jejich rychlá a snadná údržba.