Logo
(Po-Pá, 9-16 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. Aplikační doporučení pro projektanty a uživatele
Aplikační doporučení pro projektanty a uživatele

Společnost CITEL, patřící mezi tři největší světové dodavatele přepěťových ochran, nabízí velký počet přepěťových ochran pro rozvody nn a někdy není jednoduché zvolit správný typ. V tomto článku uvedeme několik doporučení pro jejich výběr.

Přepěťové ochrany se rozlišují podle:

 1. typu přepěťové ochrany:
  • typ 1 (dříve třída B) – ochrana proti bleskovému proudu (též „hrubá ochrana“),
  • typ 2 (dříve třída C) – ochrana proti přepětí (též „střední ochrana“),
  • typ 3 (dříve třída D) – ochrana citlivých elektronických přístrojů (též „jemná ochrana“),
 1. napájecí sítě (TNS, TNC, TNC-S, TT, IT), počtu pólů a konfigurace zapojení (pro dvoupólové 2+0 nebo 1+1, pro čtyřpólové 4+0 nebo 3+1),
 2. parametrů Iimp, I max, I n  a UT (UT = napětí TOV = dočasné přepětí),
 3. napěťové ochranné hladiny Up,
 4. technologie přepěťové ochrany (jiskřiště, varistor, VG technologie s 10letou zárukou, příp. ochrana s filtrem).

Pokud se navrhují přepěťové ochrany pro sítě IT, je zapotřebí ve většině případů volit přepěťové ochrany s napětím Uc  = 400 V, nikoliv 230 V AC. 

Kombinované přepěťové ochrany CITEL

Kombinované přepěťové ochrany se vyrábějí v provedení 1+2, 1+2+3, 2+3. Obecně lze říci, že je téměř vždy značně výhodnější použít kombinovanou přepěťovou ochranu než více ochran pouze jednoho typu. Jednak výrazně ušetříte místo v rozvaděči, nepotřebujete rázovou oddělovací tlumivku, snížíte náklady na montáž (odpadá propojení ochran a tlumivky) a celková cena je podstatně nižší než při nákupu více samostatných ochran vždy jen jednoho typu. VG technologie firmy CITEL umožňuje vyrábět kombinované ochrany typu 1+2+3 a 2+3, které mají pro uživatele řadu výhod.

Přepěťové ochrany typu 1 (ochrana proti bleskovým proudům)

Přepěťové ochrany typu 1 se vyrábějí ve dvou provedeních – s bleskovým impulsním proudem Iimp = 25 kA/pól a Iimp = 12,5 kA/pól. Ochrana s Iimp = 25kA/pól je vhodná pro objekty třídy rizika I a II (např. petrochemické závody, banky, pojišťovny, nemocnice, školy, divadla, stadióny apod.), dále tam, kde je zvýšená intenzita blesků nebo kde je napájení objektu venkovním (nadzemním) vedením. Je vhodná i tam, kde může v případě úderu blesku dojít k velké škodě, k ohrožení osob a tam, kde uživatel požaduje co nejkvalitnější ochranu pro své elektronické přístroje. Vhodný typ ochran CITEL je modulární řada DS250VG-300 (typ 1+2+3) a kompaktní řada DUT250VG –300 (typ 1+2+3, prostorově úsporné kompaktní provedení, zabírá pouze 4 moduly). 

Ochrana s Iimp = 12,5kA/pól je vhodná pro objekty třídy rizika III a IV (bytové domy, rodinné domky, zemědělské objekty) a tam, kde je nízká intenzita blesků. Vhodný typ ochran CITEL je řada DS130VGS (typ 1+2+3) a DS130R (typ 1+2). Ceny těchto ochran jsou nižší než cena ochran pro Iimp = 25 kA/pól a plně vyhovují požadavkům normy pro bytovou výstavbu. Stručně lze shrnout, že pro náročné zákazníky doporučuje CITEL kvalitnější svodiče DS250VG nebo DUT 250VG, pro standardní použití plně postačují svodiče DS130VGS a DS130R.

Pro rodinné domky je výhodné použít kombinované ochrany typu 1+2+3. Jedním přístrojem si zajistíte ochranu všech tří typů včetně jemné ochrany citlivých elektronických přístrojů, a to až do vzdálenosti 10 m kabelové trasy. Pro vzdálenější elektronické přístroje potom můžete s výhodou využít přepěťovou ochranu typu 3 – MSB6-400. MSB6-400 je velmi malá a cenově výhodná ochrana typu 3 s akustickou signalizací poruchy, kterou lze snadno zamontovat např. do krabice pod zásuvku a tím získáte ochranu na dalších 10 m kabelové trasy. Toto řešení je cenově optimální a přitom zajišťuje plnou ochranu elektroniky v celém rodinném domku. 

Kombinovaný svodič přepětí CITEL DS134VGS-230/G

Přepěťové ochrany typu 2 (ochrana proti přepětí)

Firma CITEL nabízí několik provedení přepěťových ochran typu 2.

 • moderní přepěťové ochrany řady DS40VGS (kombinovaná přepěťová ochrana typu 2+3) na bázi technologie VG s vysokou spolehlivostí, dlouhou životností a zárukou 10 let, ochrany jsou 1 až 4pólové,
 • klasické přepěťové ochrany řady DS40S (1 až 4pólové),
 • kompaktní přepěťové ochrany s poloviční šířkou šetřící místo v rozvaděči řady DS240 (2pólová) a DS440S (4pólová).

Přepěťové ochrany řady DS40VGS jsou výhodné mj. do rozvaděčů pro pracovní stroje, kde je zapotřebí instalovat ochranu typu 2 (proti přepětí) a v naprosté většině případů i ochranu typu 3 (jemná ochrana pro elektroniku, kterou je dnes většina strojů vybavena – PLC, měření, vážení, dálkový přenos dat, zobrazovací displej atd.). Klasické řešení, kdy se použije ochrana typu 2, oddělovací tlumivka a ochrana typu 3 zabírá 3x více místa v rozvaděči a cenově vyjde nejméně 2,5x dráže. Proto je dnes pro pracovní stroje daleko výhodnější použít kombinovanou ochranu typ 2+3 (řada DS40VGS). Dále je tato ochrana výhodná i pro byty v bytových domech, kde na vstupu do domu je instalovaná ochrana typu 1. Potom stačí chránit byty ochranou typu 2+3, a je tedy výhodné použít kombinovanou ochranu řady DS40VGS (pro delší kabelové trasy následně doplnit ochranou MSB6-400).

Kompaktní přepěťové ochrany DS240 a DS440 vám zase šetří polovinu místa v rozvaděči a přibližně 10 až 12 % ceny oproti klasické ochraně.

Přepěťové ochrany typu 3 (ochrana elektronických přístrojů)

Podobně jako u přepěťových ochrany typu 2 nabízí firma CITEL několik provedení přepěťových ochran typu 3:

 • klasické přepěťové ochrany řady DS10S pro montáž na DIN lištu (1 až 4pólové),
 • kompaktní přepěťové ochrany s poloviční šířkou šetřící místo v rozvaděči řady DS215 (2pólová)  DS415S (4pólová),
 • kvalitní přepěťová ochrana DS-HF s velmi kvalitním vf filtrem pro potlačení vysokofrekvenčního rušení,
 • instalační ochrany řady MSB pro montáž u koncových zařízení či do bytových zásuvek.

Svodič přepětí CITEL MSB6-400

Závěr

Firma CITEL je na trhu již více než 75 let a na rozdíl od jiných firem nabízejících rovněž přepěťové ochrany spolu s širokou škálou dalších elektrických přístrojů se věnuje pouze problematice přepěťových ochran. Veškeré její vývojové a konstrukční kapacity jsou zaměřeny na přepěťové ochrany. To je důvodem, proč CITEL patří k vedoucím světovým firmám v oblasti přepěťových ochran, které určují směr dalšího vývoje.